Denizli Horozu
Denizli Horozu
Denizli Horozu
Denizli Horozu
Denizli Horozu
Denizli Horozu
Denizli Horozu

Kanatlı Kümes Hayvanları

 

Kanatlı Kümes Hayvanları

 

KANATLI KÜMES HAYVANLARINA SOLDAKİ TUŞLARLA BAKABİLİRSİNİZ

 

                                                                      

                                                 DENİZLİ HOROZUNUN ÖZELLİKLERİ

                     Denizli horozları renk ve vücut yapısı itibarı ile ahenkli uzun ve güzel ötüşleriyle  ünü yurt dışına taşan yerli ırkımızdır.Tarihi ile ilgili fazla bilgiye sahip olmamakla birlikte  bu bölgedeki  insanların  uzun ötüşlü horozlara gösterdikleri ihtimam neticesinde günümüze kadar gelmiş lokal bir ırktır.

 

 

MORFOLOJİK VE FİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİ


CİVCİVLERDE:

Civcivler siyah renktedirler. Yumurtadan çıktıktan sonra ilk  1-1,5 ay zarfında tedrici olarak tüylerini dökerler. Yalnız kanat uçları ve göğüs altı tüylüdür. On beş gün kadar  bu vaziyette kaldıktan sonra tekrar tüylenmeye başlarlar. En geç kuyruk tüyleri çıkar. Tüy dökümünden sonra çıkan yeni tüyleri renkli olanlar horoz, siyah olanlar tavuk olarak belirginleşirler.

                    

TAVUKLARDA:

Ortalama canlı ağırlık 2-2,5 kğ kadardır. Yıllık yumurta verimi ortalama 90-130 civarındadır. Yumurtlama yaşı altıncı ay civarıdır. Yumurta orta irilikte 55-60 gr dır.Vücut rengi siyahtır. Bazen boyun kısmi kirli beyaz karışımı ile kırçıllı bir renk gösterir. Gözler siyah ve sürmelidir.Bacaklar gridir.

 

HOROZLARDA:

Gözler siyah ve sürmelidir. Bacaklar  koyu gri,boyun uzun,kulakçık kırmızı veya siyah kirli beyaz karışım halindedir. Canlı ağırlık ortalama3-3,5 kğ civarındadır. Aşım kabiliyetleri yüksektir.Genel olarak 5-6 tavuğa 1 horoz hesap edilir.

 

HOROZLARIN TİPLERİ:

  A -Renklerine Göre: Pekmez kefi, Demirkır, Pamukkır, Al, Kürklü olmak üzere 5 tipe ayrılır. Pamukkırın beyaz rengi demirkıra nazaran daha   fazladır. Pekmez kefinde kanatlarda ve sırt bel bölgesinde kahverengi, koyu sarı renkli tüyler vardır. Al horoz ise klasik horoz görünümündedir.   Kürklü tiplerin boyun arkasında siyah tüyler muntazam olarak sıralanmış olup kürk görünümü vermektedir. Fakat Kürklü renge pek   rastlanılmamaktadır. Görüntü bakımından En fazla rağbet gören pekmez kefi’ dir.

 

  B- Vücut Yapılarına Göre:3 tipi vardır.Yüksek Boyun . Boyun dik, kalın ve uzundur. Boyun arkasında tüyler arkaya doğru hafif kıvrık ve   kabarıktır.Vücut geriye doğru yere yaklaşacak şekilde meyillidir. Bacaklar kısadır. Küçük görünüşlü fakat ahenklidir. Çoğu zaman kanatlarını   kabartarak çalımlı bir duruşu vardır. Bu yüzden halk arasında ters kanat tabir edilir. Küpeli:Edalı baş atarak seyirciyi süzer. Sanatını satmasını bilir.   4-5 kere kısa ses verir . Ondan sonra esas ötüşünü yapar. Küpe takınmış genç kızları andırır bir hali vardır.

 

  C-İbik Şekillerine Göre:Geniş ibik ve dar ibik olmak üzere iki tipi vardır. Gülibik tipi yoktur.

 

  SES VE ÖTÜŞ ÖZELLİKLERİ:

  Tonuna Göre:İnce,Kalın ve Davudi olmak üzere 3 tiptir.

  Netliğine göre: Net ses: Makbul olan ses tipidir. Ney den çıkıyormuş gibi hüzün hissedilir. Ender rastlanır. Alaycı ses de denilir Dalgalıdır.

  Cırlak ses:Ses cırlar.Son ikisi makbul değildir.

  Ötüşleri: Yalancı ve esas olmak üzere ikiye ayrılır.

  Yalancı ötüş kesik-kesik olandır.

  Esas ötüş ise bütün kabiliyetinin ortaya konularak yaptığı ötüstür.Esas ötüş;Ötüş anındaki vücut pozisyonuna göre dörde ayrılır.

  Aslan Ötüş Baş ve boyun biraz yukarıdadır Yay gibi biraz gergindir. Boyun tüyleri aslan yelesi gibi kabarır. Baş ve boyun tamamen yukarıya            uzanmıştır. Kuyruk tarafı oturacakmış gibi yere yaklaşır.

  Kurt ötüşü : Baş ve boyun tamamen yukarı uzanmıştır. Kuyruk tarafı oturacakmış gibi yere yaklaşır. 

  Yiğit Ötüşü:Normal duruşunu bozmaz. Göğsünü kabartır. Başını hafifçe ileriye uzatır. Rahat bir şekilde

  Pus Ötüş:Horoz yere yatacakmış gibi bir durum alır. Makbul ötüş değildir.Ötüş hususunda ötüşün  

  başlama ve bitişi de önemlidir. Başlangıçta ötüşün temposu yavaş yavaş hızlanmalı, bitişte de tempo daha yvaş yavaş alçalmalı ve birden   kesilmemelidir. Birinci yılda ötüş uzunluğu 20 sn civarındadır. ikinci ve üçüncü yılda bu süre artmaktadır. Denizli horozunun görünüşü   canlı,bacaklar yüksek,boyun uzunve kuvvetli, göğüs geniş ve derin , kuyruk dik ve başa doğru meyilli olmalıdır.

   YCL KULUÇKA

Duzenleme Tarihi: 20-02-2014 16:15